Kako izgraditi kuću?

Prikaz nedovršene kuće u izgradnju koja se gradi

Izgradnja kuće prema vlastitim željama san je za svakoga tko želi uživati u intimi i komforu. Nova kuća može se projektirati točno prema vašim zahtjevima, omogućujući vam da preuzmete potpunu kontrolu nad procesom gradnje i kupnje.

Kako bi gradnja kuće prošla prema planu i unutar zadanog budžeta, jedna od najvažnijih stavki je kvalitetna priprema. To uključuje sve faze, od projektiranja, preko gradnje i instalacije elektro i vodovodnih sustava, do opremanja i uređenja interijera.

U ovom članku opisat ćemo vam kako u Hrvatskoj izgraditi kuću, počevši od pronalaska idealne lokacije, dobivanje građevinske dozvole, pa sve do gradnje, instalacije i opremanja.

1. Odaberi lokaciju

Slika zemljišta iz zraka koje je odabrano u procesu izgradnje kuće

Da bi započeo s gradnjom kuće prvo moraš odabrati lokaciju na kojoj će se nalaziti. Kupnja zemljišta jedna je od najvećih izadatak u gradnji ali i najvažniji jer bez zemljišta ne možeš ništa planirati.

Vodi brigu da zemljište zadovoljava sve kriterije potrebne za izgradnju i da se pridržava propisa o zoniranju i gradnji Minimalna površina zemljišta potrebna za izgradnju kuće ovisi o lokalnom prostornom planu, a obično se kreće između 300 i 400 m².

2. Odredi budžet

Muškarac piše i računa koliki mu je budžet za izgradnju kuće

Cijena izgradnje kuće varira ovisno o raznim aspektima, uključujući ukupnu površinu, kompleksnost i zahtjevnost projekta, kao i specifične karakteristike lokacije, vrste terena, odabrane materijale, te način na koji se organiziraju i provode građevinski radovi.

Iako je složen i dugačak popis radova cijena se može odrediti relativno lako. Popis radova sadrži sve potrebne aktivnosti i materijale, a na temelju njega se može pripremiti projektna procjena ulaganja. To je objektivan i realan pristup određivanju troška izgradnje. Kako bi znali odrediti cijenu radova i materijala morate zatražiti predračun svih izvođača, to je jedini ispravan i točan način pri određivanju budžeta.

Cijena gradnje ovisit će o tipu gradnje kojim planiraš izgraditi svoju kuću, a tipovi gradnje su sljedeći

  • Prizemnica je kuća s jednom etažom I krovištem. Troškovi izgradnje prizemnice mogu biti ekonomični, jer jednostavan dizajn omogućuje bržu gradnju.
  • Gradnja katnice podrazumijeva kuću na dvije etaže. Troškovi izgradnje kuće na kat s podrumom su najviši među tipovima kuća, no pružaju veliku fleksibilnost u rasporedu i iskoristivosti prostora.
  • Gradnja kuće u ROH-BAU izvedbi uključuje sve osnovne radove, od izgradnje temelja i zidova do krovne konstrukcije. Visoki ROH-BAU nivo dodatno obuhvaća unutarnje instalacije električne energije, vodovoda, kanalizacije, te završne radove poput žbukanja i postavljanja glazure.
  • Gradnja po principu “ključ u ruke” znači da su sobe spremne za useljenje. U ovoj fazi, unutrašnjost kuće dobiva svoj konačni izgled, uključujući obojene zidove, postavljene pločice u kuhinji i kupaonici, gotove podove, postavljena sobna vrata i ugrađene elemente rasvjete, grijanja i klimatizacije.

Savjet

Usporedite ponude barem tri različite tvrtke kako biste dobili realnu sliku o troškovima.

3. Izradi potrebnu dokumentaciju

Muškarac u zaštitnom prsluku je ishodovao sve dozvole i papire potrebne za izgradnju kuće

Prije početka gradnje, potrebno je prikupiti dokumentaciju za analizu terena. Ključni dokumenti uključuju izvod iz katastarskog plana, izvadak iz zemljišne knjige, potvrdu o planskoj namjeni parcele, geodetski projekt i geotehnički elaborat.

Proces izrade projektne dokumentacije započinje idejnim rješenjem, u kojem arhitekti prema vašim zahtjevima predlažu organizaciju, izgled i položaj kuće. Ovisno o složenosti projekta i komunikaciji s arhitektom, izrada idejnog rješenja može trajati oko mjesec dana ili duže. Nakon definiranja idejnog rješenja, ono se predaje nadležnom odjelu za graditeljstvo na ishođenje posebnih uvjeta i uvjeta priključenja, koji se moraju ishoditi u roku od 15 dana.

Kada se dobiju posebni uvjeti, pristupa se izradi glavnog projekta, koji predstavlja skup međusobno usklađenih projekata koji dokazuju ispunjavanje svih temeljnih zahtjeva za građevinu. Izrada glavnog projekta obično traje 30-60 dana, nakon čega se pokreće postupak ishođenja građevinske dozvole. U ovom postupku, glavni projekt šalje se javnopravnim tijelima koja su prethodno izdala posebne uvjete, kako bi se dobile potvrde koje jamče da je projekt izrađen sukladno njihovim zahtjevima. Bez građevinske dozvole nije moguće započeti gradnju.

4. Odaberi izvođača radova

Izvođač radova gradi kuću u procesu izgradnje kuće

Jedan od koraka u procesu gradnje kuće je odabir izvođača radova. Ovaj korak je jako važan, budući da odabirete čovjeka odnosno kompaniju koja će kuću izgraditi. Odaberi onoga za koga misliš da zna što točno želiš, budući da je proces izgradnje kuće dugotrajan proces u kojem može puno toga poći u krivo.

Odgovorna kompanija za izgradnju znat će što sve treba napraviti kako bi izgradnja tekla po zakonu.

 

5. Ishodi uporabnu dozvolu

Investitor i izvođač radova promatraju uporabnu dozvolu koju su ishodili u procesu izgradnje kuće

Uporabna dozvola predstavlja ključni dokument u građevinskom procesu, jer potvrđuje da je građevina izgrađena u skladu sa svim zakonskim propisima, tehničkim normama i izdanim građevinskim dozvolama.

Zahtjev se može podnijeti elektronički putem sustava eDozvola ili osobno u nadležnom upravnom tijelu za graditeljstvo i prostorno uređenje. Popis tih tijela dostupan je na stranicama Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

6. Uredi kuću prema svojim željama

Muškarac i žena biraju interijer svoje nove kuće koju su izgradili u procesu izgradnje kuće

Nakon što se dobije uporabna dozvola, započinje proces uređenja interijera kuće. Ovaj korak obuhvaća odabir namještaja, raspored prostorija, postavljanje podova te dizajn kupaonica i kuhinje, kao i uređenje vanjskog prostora oko kuće.

Članak je zastario ili je nešto u članku potrebno ažurirati? Slobodno nam javi, a mi ćemo članak čim prije ažurirati.

Pošalji nam savjet
Savjeti i komentari

Imaš savjet ili želiš nešto reći?
Piši nam!

Povezani članci

Vrati se na vrh