Kako ukloniti alge iz spremnika vode na aparatu za kavu?

osoba čisti aparat za kavu

Mnogima od nas gotovo je nemoguće zamisliti početak dana bez velike šalice vruće kave. Iako svatko od nas može skuhati običnu tursku kavu u maminoj starinskoj džezvi, sve veći broj kućanstava danas ima i profesionalni aparat za kavu, te su gotovo neizbježni dio ponude apartmana i luksuznih vila za odmor. 

No, nekada se s tim aparatima za kavu zna dogoditi jedan česti problem. Alge. Pa ajmo vidjeti kako ih se riješiti.

Iako su prednosti aparata mnogobrojne, uz njih dolazi i onaj dio koji nam svima najviše ide na živce – održavanje i čišćenje.

Većina ljudi ne zna koliko brzo aparati za kavu mogu postati leglo algi, bakterija i plijesni. Ako tvoj rezervoar za vodu izgleda kao bazen koji nije očišćen godinama, donosimo ti kratki vodič čišćenja spremnika za vodu!

Najbolji način za uklanjanje algi iz spremnika kave je korištenje mješavine bijelog octa i vode u jednakom omjeru.

Provođenjem octa kroz ciklus kuhanja dezinficirati ćete i očistiti tvoj aparat za kavu od algi i plijesni, a slučaju da nemate bijeli ocat, isti učinak imati će i limunska kiselina.

1. Isključite aparat za kavu

Ovo ne bi trebalo posebno objašnjavati – terapija elektrošokovima definitivno je pogrešan način za liječenje tmurnog raspoloženja izazvanog pomanjkanjem kofeina, no za svaki slučaj, ponovimo još jednom; struja i voda se ne miješaju!

2. Pranje samo vodom neće pomoći dugoročno

Da bismo uništili bakterije i plijesan morate postići temperaturu od najmanje 60°C, ali s obzirom na to da su alge prilično otporne i opstaju u različitim okruženjima i  na različitim temperaturama, korištenje octa je najbolje rješenje za održavanje čistoće rezervoara za vodu.

3. Očistite filtar i spremnik vode

Prije nego što započneš unutarnje čišćenje riješi se svih ostataka kave, izbaci filter i izlij vodu iz spremnika – ovo će osigurati da nema nečistoća koji kruže kroz tvoj aparat za kavu dok ga čistiš.

4. Napuni spremnik za kavu mješavinom vode i octa te ga uključi

Zakuhaj jednake količine vode i octa i napunite spremnik do maksimuma, te uključi aparat.Pokretanjem ciklusa kuhanja očistit ćeš unutrašnjost aparata za kavu. U isto vrijeme, mješavina octa i vode odstranit će naslage kamenca. 

Propusti vodu kroz aparat za kavu koliko god puta je potrebno, sve dok ne nestane miris octa.

5. Operi sve uklonjive dijelove

Operi sve pomične dijelove poput poklopca, filtera i posude za kavu u toploj vodi malo deterdženta. Koristi spužvu i temeljito ih očisti. Na taj ćeš se način riješiti svih naslaga prljavštine, kave i masnoće. 

Također možeš provjeriti imaju li dijelovi simbol “dishwasher safe” i pustiti da perilica obavi posao umjestotebe. Ne zaboravi prebrisati aparat za kavu i izvana.

Koristi mekanu krpu te otopinu octa i vode dok ne zasja kao prvog dana kada si ga kupio.

6. Očisti aparat za kavu svaki mjesec

Ovu vrstu dubinskog čišćenja treba provoditi jednom mjesečno kako bi se spriječio rast algi. Također, pazi da mljevenu kavu ne ostavljaš dugo u aparatu jer je sklona stvaranju plijesni. 

Da smanjiš količinu posla pri dubinskom čišćenju, nakon svakog korištenja aparata baci talog i očisti košaru i filtar, a jednom tjedno operi sve odvojive dijelove.

U slučaju da nemaš bijeli ocat ili ti smeta njegov miris, postoji i nekoliko drugih opcija koje možeš upotrijebiti za čišćenje spremnika vode u aparatu za kavu – limunska kiselina, boraks ili soda bikarbona fantastične su zamjene. 

Ni u kojem slučaju nemoj koristiti alkohol za čišćenje aparata za kavu. Pri zagrijavanju alkohola nastaju zapaljive pare. U slučaju da tokom zagrijavanja alkohola nastane iskra uzrokovana statičkim elektricitetom, to može završiti katastrofalnim rezultatom kao što je eksplozija ili požar u kući.

Članak je zastario ili je nešto u članku potrebno ažurirati? Slobodno nam javi, a mi ćemo članak čim prije ažurirati.

Pošalji nam savjet
Savjeti i komentari

Imaš savjet ili želiš nešto reći?
Piši nam!

Povezani članci

Vrati se na vrh