Kako ublažiti glavobolju?
Glavobolja spada u najčešću skupinu boli koju ljudi iskuse. Gotovo 80 % odraslih osoba izjasnilo se kako je tijekom perioda od godine dana imalo makar jednu glavobolju. Osim toga, glavobolja predstavlja jedan od najčešćih razloga posjeta liječniku, stoga je bitno znati kako ublažiti glavobolju.
Kako ublažiti glavobolju
Glavobolje, pogotovo ako su ponavljajuće, mogu se ublažiti na sljedeće načine:
1. Pronalazak okidača glavobolje
Određena hrana, mirisi, alergeni i stresne situacije mogu uzrokovati glavobolje. Nerijetko se dogodi da osobe iz istog kućanstva iskuse glavobolju zbog konzumiranja iste hrane (zbog konzervansa i sl.), udisaja istih alergena i duhanskog dima ili snažnog mirisa kemikalija.
Ukoliko je moguće, potrebno je pronaći potencijalni okidač glavobolja i ukloniti ga iz svakodnevnog života kako bi se dugotrajno spriječila njihova pojava.
2. Razviti mehanizam suočavanja sa stresom
Stres je jedan od glavnih okidača glavobolja. Ukoliko osoba pati od čestih glavobolja, potrebno je razvijati mehanizme suočavanja sa stresom. U tom slučaju može pomoći fizička aktivnost, tehnike disanja, a može pomoći i da počneš meditirati.
3. Nefarmakološke mjere ublažavanja glavobolje
Određene nefarmakološke mjere mogu umanjiti i/ili spriječiti ponovnu pojavu glavobolje. Te su mjere sljedeće:
- Primjena leda na vrat i glavu
Izbjegavati direktan kontakt leda i kože pa se preporuča koristiti hladne obloge (komprese toplo-hladno) - Redoviti obroci
Obroke treba redovito konzumirati i izbjegavati hranu koja eventualno pridonosi razvoju glavobolje - Higijena sna
San treba biti redovan i ujednačen. Ako osoba ima problema sa snom neka prati naše savjete kako lakše i brže zaspati, a kod starijih osoba preporuča se slijediti uputstva kako izbjeći nesanicu u starijoj dobi. - Ograničiti unos alkohola
4. Primjena analgetika
Radi privremenog olakšavanja simptoma glavobolje primjenjuju se analgetici poput paracetamola, ibuprofena i kombiniranih pripravaka. Analgetike je potrebno racionalno i savjesno koristiti kako bi se izbjegao nastanak glavobolje uzrokovane pretjeranim uzimanjem lijekova (engl. medication overuse headaches) .
Kada posjetiti liječnika radi glavobolje
U vezi glavobolje, liječnika treba posjetiti u slučaju:
- Snažne iznenadne glavobolje
- Glavobolje praćene slabošću, vrtoglavicom i gubitkom ravnoteže, napadajima, promjenama osobnosti, paralize, trncima, nemogućnošću normalnog govora i/ili promjena u vidu
- Glavobolje praćene temperaturom, kratkoćom daha, ukočenošću vrata i/ili osipom
- Noćne glavobolje tijekom spavanja
- Glavobolje koja je posljedica ozljeda glave
- Više od triju prisutnih glavobolja unutar tjedan dana
- Glavobolje koja se pogoršavaju vremenom
- Glavobolje koja ne prolaze uz primjenu više od 2-3 doze analgetika tjedno
- Glavobolje uzrokovane svakodnevnim aktivnostima poput pregibanja i hodanja stepenicama i/ili kašljanjem.
Odricanje odgovornosti
Iako je ovaj članak pisao zdravstveni profesionalac i provjerio ga drugi neovisni zdravstveni djelatnik, članak ipak ne može poslužiti kao zamjena za medicinski savjet.
Članci na Tako.hr pisani su s najboljom namjerom kao pomoć pri ranom otkrivanju i identifikaciji zdravstvenih tegoba i kao takvi se trebaju komunicirati s liječnikom opće medicine ili specijalistom.
Prije uzimanja bilo kakvih lijekova, analgetika, antipiretika i sličnog, savjetuj se sa svojim liječnikom opće prakse.
Savjeti i komentari