Kako prijaviti boravište?
Prijava boravišta je u modernom dobu postala puno lakša zbog portala e-građani. Jedini problem je što za prijavu preko e-građana moraš imati čitač kartice što malo ljudi ima. Tako da ćemo proći samo osobnu prijavu dolaskom i prijavu preko email adrese.
Prebivalište i boravište možeš prijaviti u policijskoj upravi/postaji nadležnoj prema mjestu gdje se prijavljuje. Moraš prijaviti boravište/prebivalište unutar 15 dana od nastanjenja.
1. Skupi dokumentaciju
Potrebni dokumenti:
- Osobna iskaznica (ili preslika prednje i zadnje strane)
- Potpisana izjava kojom građanin potvrđuje da privremeno boravi u mjestu i na adresi na kojoj želi prijaviti boravište (dokument)
- Ovjerena izjava stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, ukoliko građanin prijavljuje boravište na adresi stanodavca (dokument)
- popunjeni obrazac prijave boravišta (obrazac br.1)
Stanodavac može suglasnost dati i neposredno u policijskoj upravi/policijskoj postaji koja evidentira prijavu boravišta stanoprimca ili elektroničkim putem preko sustava e-Građani.
2. Prijavi boravište
Boravište možemo prijaviti na nekoliko načina:
2.1. Putem emaila
Najjednostavniji mogući način prijave je tako da jednostavno pošalješ sve potrebne dokumente mailom na zg.upravni.poslovi@mup.hr (ili mail nadležan za tvoju općinu oviseći o mjestu boravišta) i to je to.
Nažalost, postoji mogućnost da će ovu mogućnost ukinuti jer je uvedena samo radi nedavnih događaja, ali vrijedi pokušati.
2.2. Odlaskom u MUP
Drugi način je da uz sve potrebne dokumente otiđeš u nadležni MUP i tamo prijaviš boravište. Stanodavac može, a i ne mora ići s tobom ako imaš sve potpisane dokumente.
Ovo je najdulji način jer vrijeme čekanja nekada zna biti i po nekoliko sati.
2.3. Putem eGrađani
Oni koji imaju eOsobnu iskaznicu mogu elektroničkim putem podnijeti e-Prijavu boravišta.
Tu možeš generirati sve potrebne obrasce i zatražiti prijavu boravišta. Za ovo ti je potreban čitač osobnih iskaznica, ali je uvedena i mogućnost da se kartica skenira u MUP-u nakon čega možeš koristiti aplikaciju eGrađani u potpunosti.
Napomena
Boravište se prijavljuje na razdoblje od godinu dana, a nakon proteka godine dana može se produžiti na još godinu dana.
Iznimno, ako građanin mora u mjestu prijavljenog boravišta ostati duže od godinu dana zbog obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera ili ako je smješten u nekoj ustanovi, boravište može trajati koliko traje obrazovanje, zaposlenje ili smještaj u ustanovi, o čemu građanin mora priložiti odgovarajuću dokumentaciju.
I u tim slučajevima boravište se mora produžavati nakon svakog proteka razdoblja od godinu dana od prve prijave boravišta.
Savjeti i komentari
Tko može prijaviti boravište na stan bez vlasnickoga lista. Što ako imam privremeni vlasnički list o stanu , može li se onda prijaviti 3 osobe na stan?
Vlado Gavran | 01.01.2023.Nitko osim vlasnika s validnim vlasničkim listom ne može prijaviti boravište. Ako imaš vlasnički list za nekretninu koju ne dijeliš, trebao bi moći prijaviti.
Tako.hr | 04.01.2023.Ja sam drzavljanin SAD ,suprug i djeca su Hrvatski gradjani .isla sam 3 puta za info i cekala u redu satima i nisam uspjela dobiti info .Molim vas, sta mi treba od papira da bih mogla da predam za prebivaliste u HR za spajanje porodice .Hvala
Sonja Duspara | 28.04.2023.Živim u vanbračnoj zajednici i zanima me produljenje boravišta sada mi izlazi dvije godine pa me zanima kako dalje za prijavu boravišta .
Darinka | 03.02.2024.Nakon dvije godine se mora prijaviti prebivalište.
Tako.hr | 08.02.2024.