Kako izmjeriti tlak digitalnim tlakomjerom?
Hipertenzija ili visoki krvni tlak je stanje u kojem su vrijednosti krvnog tlaka u arterijama stalno povišene. Dijeli se na primarnu (esencijalnu) i sekundarnu hipertenziju. Primarna hipertenzija javlja se u otprilike 95 % svih slučajeva hipertenzije, a kao glavni uzrok navodi se gensko nasljeđe i okolišni faktori. Sekundarna hipertenzija nastaje kao posljedica drugih poremećaja i bolesti.
Vrijednost krvnog tlaka
Prema smjernicama Europskog kardiološkog društva (engl. European Society of Cardiology, ESC) ciljna vrijednost sistoličkog krvnog tlaka za pacijente mlađe od 65 godina iznosi 120-129 mmHg. Pacijenti stariji od 65 godina trebali bi održavati vrijednost sistoličkog krvnog tlaka u rasponu od 130 do 139 mmHg.
Ciljna vrijednost dijastoličkog krvnog tlaka za pacijente svih dobnih skupina i komorbiditeta iznosi manje od 80 mmHg.
Idealni krvni tlak za osobe do 65 godina iznosi 120-129/80 mmHg, dok je za osobe starije od 65 godina 130-139/80 mmHg.
Krvni tlak možeš izmjeriti sam, ali najtočniji rezultat ćeš dobiti uz 24-satni holter tlaka.
Kako izmjeriti krvni tlak digitalnim tlakomjerom
1. Priprema
1.1. Nemoj konzumirati kofein, alkohol niti pušiti pola sata prije mjerenja tlaka
Najmanje pola sata prije mjerenja krvnog tlaka nemoj konzumirati kofein (kavu), alkohol niti pušiti. Sve ovo može poremetiti vrijednost krvnog tlaka.
1.2. Pravilno sjedni
Na stolcu treba sjediti u ravnom položaju (leđa trebaju biti oslonjena na naslon stolca, a noge pod pravim kutom s cijelim stopalom na podu) otprilike 3-5 minuta.
Soba treba biti na ugodnoj temperaturi bez prisustva potencijalnih stresora. Također, osoba ne smije razgovarati.
1.3. Pravilno postavi ruku
Ruka mora biti opuštena i postavljena u razini srca. Najbolje je da je podbočena na stolu, a druga opcija je da ju ispitivač (osoba koja drugoj osobi mjeri krvni tlak) pridržava. Osoba koja mjeri krvni tlak nikako ne smije sama pridržavati ruku jer to uzrokuje jačanje mišićne napetosti pa samim time dovodi do povećanja vrijednosti krvnog tlaka.
1.4. Postavi manžetu
Ukoliko osoba nosi usku majicu, rukav se ne smije navlačiti iznad razine lakta (jer se time dodatno stežu krvne žile pa se vrijednosti krvnog tlaka povećavaju). Manžetu je u tom slučaju potrebno staviti preko majice i na taj način mjeriti vrijednost krvnog tlaka.
Postavi manžetu na područje nadlaktice, otprilike 2,5 cm iznad lakatne jame. Manžeta se ne smije previše zategnuti – potrebno ju je stegnuti toliko da se ispod manžete može uvući vršak prsta.
2. Mjerenje
Savjet
Prilikom prvog mjerenja vrijednosti krvnog tlaka potrebno je izmjeriti vrijednost krvnog tlaka i na lijevoj i na desnoj ruci. Onu na kojoj je vrijednost tlaka viša potrebno je koristiti kao referentnu te ubuduće tlak mjeriti samo na toj ruci.
2.1. Uključi digitalni tlakomjer
Uključi tlakomjer. Manžeta će se sama početi stezati, nakon čega se smanjuje pritisak. Digitalni tlakomjer možeš kupiti na ovom linku.
2.2. Prve vrijednosti tlaka
Na ekranu se očita vrijednost sistoličkog i dijastoličkog krvnog tlaka te broj otkucaja srca u minuti (puls).
2.3. Zabilježavanje vrijednosti prvog mjerenja krvnog tlaka
Na papir zapiši izmjerene vrijednosti krvnog tlaka nakon prvog mjerenja.
2.4. Ponovljeno mjerenje tlaka
Mjerenje tlaka se ponavlja tri puta zaredom s razmakom od 1 minute između dvaju mjerenja. Prva vrijednost izmjerenog krvnog tlaka se zanemaruje, a u obzir se uzimaju vrijednosti drugog i trećeg mjerenja tlaka. Konačna vrijednost krvnog tlaka dobije se aritmetičkom sredinom drugog i trećeg mjerenja.
2.5. Četvrto mjerenje (ako je potrebno)
Ukoliko je razlika između izmjerenih vrijednosti krvnog tlaka veća od 10 mmHg, potrebno je provesti dodatno mjerenje (tzv. četvrto mjerenje).
Savjet
Preporuka je mjeriti krvni tlak dva puta dnevno – ujutro i navečer. Jutarnje i večernje mjerenje potrebno je provesti prije obroka i prije primjene lijekova za tlak (ukoliko su uvedeni u terapiju).
Za točno mjerenje vam je potreban i dobar tlakomjer, koji možete naći ovdje.
Odricanje odgovornosti
Iako je ovaj članak pisao zdravstveni profesionalac i provjerio ga drugi neovisni zdravstveni djelatnik, članak ipak ne može poslužiti kao zamjena za medicinski savjet.
Članci na Tako.hr pisani su s najboljom namjerom kao pomoć pri ranom otkrivanju i identifikaciji zdravstvenih tegoba i kao takvi se trebaju komunicirati s liječnikom opće medicine ili specijalistom.
Prije uzimanja bilo kakvih lijekova, analgetika, antipiretika i sličnog, savjetuj se sa svojim liječnikom opće prakse.
Savjeti i komentari